TÁJÉKOZTATÓ A VÁLASZTÓPOLGÁR SZÁMÁRA
A szavazóhelyiségbe való belépést követően a választópolgár köteles igazolni személyazonosságát a szavazóköri választási bizottságnak a személyazonossági igazolványának felmutatásával.
Ezután a szavazóköri választási bizottság bekarikázza a választópolgár sorszámát a választópolgár-ok jegyzékében és kiadja a választópolgár részére a szavazólapokat és a község hivatal bélyegzőle-nyomatával ellátott üres borítékot. A szavazólapok és a boríték átvételét a választópolgár a saját kezű aláírásával igazolja a választópolgárok jegyzékében.
Mindegy egyes választópolgárnak be kell vonulnia a szavazólapok kitöltésére kijelölt elkülönített területre. Annak a választópolgárnak, aki nem lép be a szavazólapok kitöltésére kijelölt elkülönített területre, a szavazóköri választási bizottság nem teszi lehetővé szavazatának leadását.
A szavazólapok kitöltésére kijelölt elkülönített területen a választópolgár kiválasztja azon jelölő szervezet szavazólapját, amelyre szavazatát leadja. Ezt a szavazólapot további módosítás nélkül a borítékba helyezheti vagy a kiválasztott szavazólapon leadja elsőbbségi szavazatát az előnyben ré-szesített jelölt sorszámának bekarikázásával. A választópolgár legfeljebb négy jelölt sorszámát kari-kázhatja be. Ha a választópolgár több mint négy jelöltre adja le elsőbbségi szavazatát, a szavazólap a jelölő szervezet javára kerül beszámításra és az elsőbbségi szavazatokat nem veszik figyelembe.
A választópolgár kérésére a szavazóköri választási bizottság új szavazólapokat ad a helytelenül ki-töltöttek helyett. A helytelenül kitöltött szavazólapokat a választópolgár a fel nem használt szavazó-lapok elhelyezésére szolgáló urnába helyezi.
A választópolgárnak, aki egyedül nem képes kitölteni a szavazólapot egészségkárosodás miatt, vagy mert nem tud olvasni vagy írni, és jelenti ezt a tényt a szavazóköri választási bizottságnak a sza-vazás előtt, joga van a szavazófülkébe magával vinni egy másik alkalmas személyt, hogy az utasítá-sainak megfelelően kitöltse és a borítékba helyezze a szavazólapot. A szavazófülkébe történő belé-pés előtt a szavazóköri választási bizottság tájékoztatja mindkét személyt a szavazás módjáról, és ar-ról, hogy a választások előkészítésének és menetének meghiúsítása bűncselekmény. A szavazóköri választási bizottság tagja nem tölthet ki ilyen módon szavazólapot.
A választópolgár helyett, aki a borítékot egészségkárosodás miatt nem képes egyedül a szavazóur-nába helyezni, ezt felkérésére és jelenlétében egy másik személy is megteheti, aki azonban nem le-het a szavazóköri választási bizottság tagja.
A választópolgárnak, aki a választások napján komoly, főként egészségügyi okokból nem tud a sza-vazóhelyiségbe eljutni, joga van a községtől / szavazóköri választási bizottságtól mozgóurnával tör-ténő szavazást kérni, de kizárólag annak a választókörzetnek az illetékességi területén, amely szá-mára a választókörzeti választási bizottságot létrehozták.
A szavazópolgár köteles a fel nem használt, vagy helytelenül kitöltött szavazólapokat a fel nem használt, vagy a helytelenül kitöltött szavazólapok elhelyezésére kijelölt lepecsételt urnába he-lyezni, egyébként szabálysértést követ el, amelyért 33 euró büntetést szabnak ki rá. Amennyi-ben a szavazóhelyiségen kívül történő szavazásról van szó, a választópolgár a fel nem használt, vagy a helytelenül kitöltött szavazólapokat megsemmisíti a választókörzeti választási bizottság tag-jai előtt.