Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Skate-park – van létjogosultsága lakott területen?

30. aug 2017.

Háromfős, Somorja „szkétes”, azaz gördeszkás, görkoris, rolleres és BMX-es fiataljait képviselő delegáció járt a közelmúltban városunk vezetőinél. A Bárdos Gábor polgármesterrel és Orosz Csaba alpolgármesterrel, az önkormányzat sport- és ifjúsági szakbizottságának elnökével folytatott eszmecsere témája a Pomléban található, ún. skate-park belvárosba telepítése volt.
A skate-pálya történetét portálunknak Orosz Csaba foglalta össze.
„2013-at írtunk, amikor városunk egyik polgára, akinek gyermeke akkortájt a szlovák tannyelvű gimnáziumot látogatta, megkeresett, és elmondta, hogy az iskola verseny vagy pályázat útján hozzájutott mindazokhoz a szerkezeti elemekhez, amelyekből egy ilyen pálya megépíthető – közölte. – A vasszerkezet ekkor már évek óta az intézmény udvarában hevert, így elég rossz állapotban került hozzánk. A város szimbolikus egy euróért vásárolta meg a konstrukciót, majd felújítása, illetve hasznosítása okán felvettük a kapcsolatot a gyártóval. Somorja 2014-es költségvetésében különítettünk el pénzforrást a skate-park létrehozására; ebbe a speciális betonalap és a kerítés megépítését, illetve minden egyéb kiadást belekalkuláltunk. A kivitelezést a nemzetközi tanúsítványokkal is rendelkező gyártóra bíztuk, amely megítélésem szerint szakszerűen végezte el a munkát.”
A skate-park létrehozása a városnak mintegy 20 ezer eurójába került; s hogy miért nem a városközpontban épült meg?
„Nem is gondolkodtunk azon, hogy lakott területen helyezzük el – teszi hozzá az alpolgármester. – Valahogy úgy működik ez, hogy teszem azt tíz gyerek szülei örülnek, hogy csemetéjük sportolással tölti az idejét és szem előtt van, viszont több tucatnyian vannak azok, akiket zavar a lárma, a zsivaj, és szinte napirenden tesznek panaszt a városi hivatalban. Ne szépítsük: a szkétezés zajos, lármás sport; ezért is vittük ki a Pomléba, az STK régi futballpályája mellé. A pálya köré kerítést építettünk, sőt a futballpálya felől árnyékoló hálót is szereltünk fel, valamint földsáncot emeltünk. Úgy érzem, mindent megtettünk annak érdekében, hogy a fiatalok megfelelő körülmények közt űzhessék a sportágat.”
A skate-pálya az eltelt évek során három javítást élt meg, miután kerítését – annak ellenére, hogy külön kapuval szerelték fel – rendre letaposták, a sáncot ledöntötték, illetve az árnyékoló halót és a szemétkukát felgyújtották. Takarítását a városi Area Kft. látta el, jóllehet ez nem tartozott feladatai közé; a sportklubok ezt általában „házon belül” oldják meg.
„Nem tartom elképzelhetetlennek, hogy beköltöztessük a skate-pályát a városba, lakott területre – mondja Orosz Csaba –, ezt viszont a kitippelt területeken élők körében végzett felmérésnek kell megelőznie. A sport- és ifjúsági szakbizottság elnökeként csak ösztönözni tudom a fiatalokat, hogy legyenek ebben az önkormányzat partnerei. Ha meglesz a megfelelő helyszín, biztosan megtaláljuk az anyagi forrást is a pálya áthelyezéséhez.”
A skate-pálya rendeltetésszerű működtetésének és fenntartásának leghatékonyabb módja az volna, ha üzemeltetését, felügyeletét sportklub vagy más szervezet látná el. Lévén, hogy a témában érintettek kis- vagy fiatalkorúak, szüleik, pártfogóik bevonása elkerülhetetlenné válik. Viszont megteremthetnék az alapjait annak, hogy a sportág az önkormányzat támogatásával gyökeret verjen városunkban.