Petíciót terjesztett az Európai Parlament elé Méry János
Január 22-én és 23-án Orosz Örs társaságában Brüsszelben járt városunk képviselője, Méry János, aki az Európai Unió nyugati és keleti részében tapasztalható, az élelmiszerek minősége közötti szembeötlő különbségek felszámolását szorgalmazó petíciót nyújtott be. Méry elmondta: az általa megfogalmazott petíció még azt megelőzően az EP elé került, hogy Robert Fico kormányfő a visegrádi országok megbízásából foglalkozott volna a témával. Városunk képviselője szerint az élelmiszerek és egyéb termékek eltérő minősége azt támasztja alá, hogy az Európai Unióhoz 2004 után csatlakozott országok lakossága diszkriminációnak van kitéve a multinacionális cégek részéről, amit az EU nem engedhet meg magának.
Méry elmondta: vannak cégek, amelyek az Európai Unió más-más tagállamában ugyanazt a terméket más módon, más alapanyagokból, más összetételben, rosszabb minőségben gyártják. A szóban forgó cégek tudatosan alkalmazzák ezt az eljárást, óriási profitjuk mellett extra bevételre téve így szert, miközben tudatosan átverik a később csatlakozott uniós tagország lakóit.
Orosz Örs, akit egyebek mellett a Gombaszögi Nyári Tábor főszervezőjeként ismerhet a hazai közönség, a napjainkban sokat ragozott vereknyei (Pozsony) hulladéklerakat ügyében nyújtott be petíciót, amelyben azt szorgalmazza, hogy a szlovák kormány tegyen hatékony lépéseket annak felszámolása érdekében. Rámutatott arra is, hogy a hulladéklerakat közép-európai méretű környezeti katasztrófával fenyeget.
Gabriela Matečná mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter a napokban az egyik vezető hazai tévécsatorna hétvégi vitaműsorában jelentette be, hogy az Európai Bizottság új módszertant dolgozott ki az élelmiszerek minőségének tesztelésére. Szlovákiában eddig két tesztsorozatot végeztek el; az esetek 50 százalékában mindkettő kimutatta, hogy eltérés van az azonos márkájú és csomagolású, ámde az EU nyugati, illetve keleti felében forgalomba hozott élelmiszerek minősége között. A probléma az uniós tagországok mintegy harmadában fennáll.
Forrás: felvidek.ma, TASR