Városunk vezetése elutasító álláspontra helyezkedik az úszori aszfaltgyár kapcsán
2018. április 25-i keltezéssel látott napvilágot városunk önkormányzatának azon hivatalos állásfoglalása, amelynek szöveghű fordítását az alábbiakban közöljük.
„Tárgy: Állásfoglalás a javasolt tevékenység kapcsán – Úszori aszfalt-előállító üzem
Somorja Városa a Tt. 2006/24 sz., a környezeti hatások vizsgálatáról szóló törvény értelmében beterjesztett dokumentumok áttanulmányozását követően elutasító álláspontra helyezkedik az „Úszori aszfalt-előállító üzem” elnevezésű, az Úszor kataszteri területében található KN-C megjelölésű, E 286/1 sz. parcellán megvalósítandó beruházási tervezet kapcsán.
1.) A közlekedés volumenének növekedése: a szóban forgó terület úthálózata – az I/63 és a II/503 számú közutakat is beleértve – már most túlterhelt. Bár a tervezetben az áll, hogy a késztermék elszállítása, illetve az építési terület ellátása az R7 gyorsforgalmi út nyomvonalán, mezei utakon zajlana, az aszfaltgyár területére a nyersanyag beszállítása a már említett I/63 és a II/503 számú közutakon történne. Nem áll rendelkezésre közelebbi információ arra vonatkozóan sem hogy a feltüntetett napi 320 áthaladás mely irányban történne. A tanulmány nem tér ki a közlekedési állapotokra gyakorolt hatás értékelésére.
2.) Szennyező anyagok újabb forrása: figyelembe véve a levegő minőségére gyakorolt hatást, a létesítmény megépítésével és üzembe helyezésével egy újabb légszennyező forrás jönne létre. A szóródási tanulmány szerint a környező lakóövezetek is érintve lennének. Jóllehet a tanulmány szerint a szennyezőanyagok koncentrációja jóval a törvényes határértékek alatt mozogna, de ezt a térség már e nélkül is ki van téve az olyan, jelentős légszennyezést produkáló forrásoknak, mint a Slovnaft.
3.) Újabb zajforrás: a zajszint várható mértékéről szóló tanulmány alapján nem kerülne sor a határértékek túllépésére. Ennek ellenére is előfordulhat, hogy a tevékenység az esti órákban hallhatóvá válik – ilyenkor a forgalom elhalkul, és hallhatóbbá válik az a zaj, amelyet napközben elnyom a forgalom zaja. Ez azt jelenti, hogy alkosaink vélhetően annak ellenére is hallani fogják a gyártási folyamat zaját, hogy azok a határértékeken belül maradnak.
4.) A karcinogén tényező: több, az aszfaltgyártás során keletkező anyag rákkeltőnek számít. Némely nemzetközi tanulmány rámutat a hasonló gyártási folyamatoknak az emberi szervezetre gyakorolt káros, rákkeltő hatására. A tervezet alapján a technológia úgy van beállítva, hogy ne legyen túllépve a 180 °C felső hőmérséklet, amely fölött már sor kerül ezen anyagok szerves pára formájában történő kibocsátására. Nem zárható ki azonban némely rákkeltő anyagok környezetbe kerülésének lehetősége.
5.) Nincs semmilyen garancia arra, hogy a létesítmény csak az R7 gyorsforgalmi út építésének feltüntetett tartamában fog üzemelni.
Tekintettel mindezen körülményekre indítványozzuk az egészségi kockázatokra vonatkozó hatáselemzés (HIA) kidolgozását, valamint új értékelési tanulmány kidolgozását, amelynek alapjául a zajszintről és a szóródásról szóló tanulmány szolgáljon. Főképp pedig megfontolás tárgyává tenni, hogy valóban indokolt-e a létesítmény létrehozása, vagy az R7 építésének aszfalt-ellátása biztosítható más, már létező, hasonló jellegű létesítmények által.
Ez a térség már a szóban forgó létesítmény nélkül is jelentős lég- és vízszennyező források hatásának van kitéve, lásd a Slovnaftot, az egykori vereknyei Juraj Dimitrov Vegyiüzem vegyianyag-lerakata miatt előállt vészhelyzetet vagy más pozsonyi üzemek esetét, amelyek tevékenységükkel veszélyeztetik a Csallóközben található ivóvíz-tartalékokat.
Mindezek alapján a város a szóban forgó tervezet kapcsán elutasító álláspontra helyezkedik!”
Illusztrációs felvétel: ekonomika.sme.sk, a SME archívuma – Somogyi Tibor fotója