Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Somorja, mi így szeretünk! Régi idők emlékei – új köntösben

08. okt 2018.

Ilyen még nem volt! Több ezren nézték meg a Somorjáról szóló videót, ami a Régi idők emlékei fotókiállításra invitálja a nagyközönséget. Szinghoffer Gábor, a kiállítás ötlezgazdája nem gondolta volna, hogy ennyi embert megérint a videó, ami egy hungarikumokat felsoroló sörreklám alapján készült. Csak ebben nem a hungaricumokat, hanem a “somorjaikumokat” szedték össze: Pipagyújtó, Rigó, Négyeseki út, Kakastemplom, Víztorony, Emenvé, Csali, Körtvélyes, Kormorán, töltés, Iszter, Lankaszter, kismise, nagymise, Korona, Skriba Pali bácsi, Joskó, Pomlé, tejfalusi dőrejárás. Az immár harmadjára megrendezett fotókiállítást érdemes lesz felkeresni, hiszen olyan fényképek kerültek elő, amivel eddig még nem találkozott a publikum.
“Idén százhúsz korabeli fotót állítunk ki- mondja Szinghoffer Gábor. – Döntő többségében olyan felvételekről van szó, amelyeket a nagyközönség még nem látott. Cséfalvay Bélának, a néhai Ozogány Ernőnek, a Fórum Kisebbségkutató Intézetnek, az önkormányzatnak, valamint több somorjai lakosnak köszönhető, hogy még mindig van mit megmutatnunk magunkból, a múltunkból.”
Szinghoffer Gábor archívuma már négyezernél is több, Somorja múltját megörökítő felvételt rejt, ám, mint elmondta, még mindig tud olyanokról, akik további felvételek birtokában vannak, de vonakodnak közreadni azokat.
„Pedig addig kellene megmutatnunk őket, amíg élnek, akik el tudják mondani, mi, hol, merre volt; mert ha elmennek, örökre és visszavonhatatlanul odaveszik közösségünk történetének egy-egy fontos mozzanata” – teszi hozzá.
Hogy milyen az utóélete egy-egy ilyen kiállításnak?
„Magam is meglepődtem, hogy mennyien kerestek meg a környező falvakban élők közül azzal, hogy ők is szeretnének hasonló kiállítást összehozni. Gútoron meg is valósították; tehát mindenképp van egy közösségi inspiráló ereje” – mondja Szinghoffer, hozzátéve: arra kér mindenkit, aki teheti, jöjjön el a kiállítás megnyitójára. Hogy – a kiállítót idézve – „minél többen tudjunk beszélgetni Somorja múltjáról és jövőjéről; s ne csak azt idézzük meg, ami volt, hanem beszéljük meg azt is, hová tartunk, s képes lesz-e megmaradni Somorja Somorjának”.
A kiállítás, amelynek megnyitója 2018. október 22-én, 18:00 órától kezdődik, november 28-áig tekinthető meg a Városi Művelődési Központban – azaz „a Kultúrban”. Szinghoffer Gábor elárulta: a jövőben interaktív beszélgetőesteket szervezne Somorjáról.