Forradalmasíthatja életünket a NASA új találmánya
Új találmánnyal rukkolt elő a NASA amerikai űrkutatási ügynökség, amely a tépőzárhoz, a teflonhoz vagy a mikrohullámú sütőhöz hasonlóan nem csak az űrutazások során, hanem a mindennapi életben is sikerrel alkalmazható.
Az egyelőre csak „befőttesüveg” munkacímen futó találmány különféle tárgyak, folyadékok légmentes tárolására alkalmas. Kifejlesztését, amely háttérinformációk szerint mintegy 150 millió dollárt emésztett fel, az űrhajókban utazó vagy az űrállomásokon tartózkodó űrhajósok dohányzási problémáinak megoldása sürgette. A súlytalanság állapotában eldobott cigarettacsikkek ugyanis gyakorta okoztak kellemetlenségeket az űrhajókon, űrállomásokon – hol a berendezések meghibásodásához vezettek, hol meg megégették az űrhajósok fülét. A befőttesüvegbe zárt csikkek viszont gyorsan kialudnak, és nem szennyezik a környezetet.
Értesüléseink szerint a befőttesüveg mindennapi felhasználását már letesztelték és kiderült, hogy sikerrel alkalmazható például a lakótelepek erkélyein dohányzók körében. Használatával elkerülhető a csikk kipöccentése az erkélyről, ami már csak azért is praktikus, hogy nem kerülnek a talajba olyan nehézfémek, mint a kadmium, ólom vagy arzén, amelyeket a csikk tartalmaz. A szakszerűen kiürített, zárható befőttesüveg ráadásul több emberöltőn át használható, mivel az üveg lebomlási ideje a természetben közel 1100 év.
Hírünk természetesen úgynevezett hírlapkacsa, tehát álhír. Az viszont igaz, hogy az égő cigarettacsikket befőttesüvegbe összegyűjtve nem csak a környezetünket óvjuk, hanem mérsékeljük a tűz keletkezésének veszélyét is, amelyet a szélbe „kilőtt” égő csikk okozhat. A csatolt fényképek városunk egyik lakótelepi lakótömbjének erkélye alatt készültek.