Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Somorja legifjabb sikeredzői A kínai harcművészet, a kung fu művelői

28. máj 2007.

A kung-fu szó hallatán bizonyára sokaknak Kína, a küzdősportok őshazája jut eszébe. Az ókori Kínában ugyanis a harc élet-halál kérdése volt. Mára a helyzet lényegesen megváltozott, a harc művészetté nőtte ki magát.

2007-05-28-tól

A kung-fu szó hallatán bizonyára sokaknak Kína, a küzdősportok őshazája jut eszébe. Az ókori Kínában ugyanis a harc élet-halál kérdése volt. Mára a helyzet lényegesen megváltozott, a harc művészetté nőtte ki magát. A harcművészeti stílusok, a karate, dzsúdó, kempo, thaiboksz és hasonlók közül a shaolini kung-fu számít az első rendszerezett stílusnak. E stílus bölcsője a Shaolin kolostor, a kínai harcművészet tehát több mint 1500 éves múltra tekint vissza.
A kínai harcművészeteknek ma már az egész világon vannak művelői. Nem csoda, hiszen a harcművészet igazi értéke abban a szellemi háttérben rejlik, amelyet a mozgás képvisel. Mert ahhoz, hogy valakiből harcművész legyen, nem erőre és önmutogatásra van szükség – a harci művészet valódi gyönyörűsége inkább az emberek segítésében, a szellem és a szív kölcsönös hatásában rejlik. A harcművészet gyakorlati lehetőséget nyújt minden sportolni vágyó részére, művelői önkontrollt, kitartást, tiszteletet gyakorolnak.
A shaolini kung-fu gyökereket eresztett városunkban is, két lelkes művelője, edzője Bab László és Csáder Tibor, akik a kezdetekről így vallanak:
— 2004 októberében akadtunk rá egy felhívásra, melyben az állt, hogy Fűri Ferenc komáromi kung-fu mester bemutatót tart Somorján. E bemutatón többen voltunk, sokunknak megtetszett e sportág, így elhatároztuk, hogy tovább műveljük. Néhány lelkes fiatal érdeklődése mellett elindítottuk az önvédelmi harcművészet ezen stílusának a tanítását Somorján. Az edzések kezdetben heti egy alkalommal zajlottak. Ekkor rendszeresen 10 fős csapat találkozott. Edzéseink száma bővült, mára már két edzést tartunk, az egyiket a Kolostor utcai alapiskola tornatermében csütörtökön 18.00 órától 19.30 óráig, a másikat szombaton a T-18-as tornateremben 8.00 órától 9.00 óráig.
A heti két edzés bevezetésével az egyiket Fűri Ferenc komáromi mester, a másikat pedig a két lelkes somorjai fiatal vezette. Közben Bab László és Csáder Tibor letette a négyes szintű vizsgát, így mára már ők tanítják az érdeklődőket a kung-fu fortélyaira, ők vezetik az edzéseket. Tőlük tudom, hogy az edzéseket rendszeresen 10-15-en látogatják, az életkor öttől ötvenévesig terjed. Az eredeti csapatból Tuba Máté és Omaszta Zoltán maradt, de az időközben hozzájuk csatlakozók száma egyre bővül. A jelenlegi összetétel: 4 gimnazista, 3 felnőtt (akik a szülői felügyeletet is ellátják) és 19 alapiskolás. A hatékonyabb fejlődéshez több Fűri Ferenc által vezetett mesterkurzusra lenne szükség, de sajnos, pénz hiányában évente csak 3-4 alkalommal tudják meghívni a mestert. Pedig a somorjai kung-fusok eredményei nem akármilyenek. Az idén már harmadik alkalommal vettek részt a Komáromban zajló versenyen. 2005-ben Bab László egyedül nevezett be, s a 2. helyen végzett, 2006-ban hárman versenyeztek – Duffek Márton, Újvári Árpád és Bab Tamás, s egy érmet szereztek, 2007-ben azonban már 7 versenyző részvételével a somorjaiak nyolc érmet, ebből két aranyat szereztek. A komáromi nyílt szlovák bajnokság főszervezője a somorjai gyökerekkel rendelkező Szayka Róbert. Az április 29-én tartott bajnokságra a magyarországi Bicske csapata is benevezett, s a több mint 100 résztvevő mindegyike legalább két számban versenyzett.
A somorjai eredmények a következők:
Almásy Bence: formagyakorlat (KATA) 4. hely; semi contact 4. hely,
Bab Tamás: formagyakorlat (KATA) 3. hely; semi contact 1. hely,
Bittera Patrik: formagyakorlat (KATA) 5. hely; semi contact 2. hely,
Bittera Tamás: formagyakorlat (KATA) 1. hely; semi contact 4. hely,
Duffek Márton: formagyakorlat (KATA) 3. hely; semi contact 4. hely,
Onódi Péter: formagyakorlat (KATA) 3. hely; semi contact 4. hely,
Újvári Árpád: formagyakorlat (KATA) 3. hely; semi contact 2. hely.
A 10-14 éves fiúkat az elért eredmények még jobban fellelkesítették, s elhatározták, hogy a bajnokságba jövőre is beneveznek. Sőt, ha minden igaz, jövőre három versenyszámban indulnak. Reméljük, egy év múlva még kiemelkedőbb eredményekről adhatunk számot. Addig is, ha valaki kedvet kapott a kínai harcművészetre, látogasson el az edzések valamelyikére, szívesen látnak bárkit, aki önfejlesztés útján szeretne változtatni életmódján.
Tóth Ilona