Events at: At Home Gallery
Lotz Trio a Silvester Lavrík – hudba a slovo slovenského klasicizmu
Lotz Trio je formácia pomenovaná po fenomenálnom nástrojárovi Theodorovi Lotzovi (1746–1792), ktorý pôsobil v Prešporku a Viedni. Na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov z hradu Krásna hôrka uvádza Harmoniemusik, ktorá zaznievala v šľachtických, či slobodomuráskych kruhoch koncertne, či v podobe Tafelmusik. V repertoári Lotz Tria dominuje tvorba hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta a prestížneho slovenského skladateľa Juraja Družeckého. Z tvorby pražských skladateľov uvádza partity a triá Vojtecha Nuděru a Antonína Volánka. Poslucháčsky atraktívnou súčasťou koncertov sú dobové úpravy populárnych „melódií“ z Mozartových opier Čarovná flauta, Figarova svadba a Don Giovanni, či Salieriho opery Palmira, Regina di Persia v úprave fenomenálneho klarinetového virtuóza Antona Stadlera. Lotz Trio na svojom debutovom CD (HF 2008) premiérovo nahralo Partitu C dur Johanna Josefa Röslera (rodáka z Banskej Štiavnice) a tiež unikátnu sadu skladieb súčasných slovenských autorov Martina Burlasa, Mariána Lejavu, Daniela Mateja, Boška Milakoviča a Mareka Piačeka, napísaných pre historické basetové rohy. Významným obohatením európskej hudobnej kultúry je premiérová nahrávka kompletnej zbierky skladieb Juraja Družeckého s názvom Divertissement Pour Trois Cors de Basset (Hevhetia 2009). V ostatných rokoch sa formácia venuje systematickému rozvoju hudobnej kultúry na Slovensku v cykloch Lotz Trio v slovenských šľachtických rezidenciách a Harmónia kritického klasicizmu. Súbor charakterizuje snaha o vystihnutie jedinečnosti umeleckého diela a jeho maximálnu symbiózu so špecifickou muzikalitou telesa. Pri uvádzaní tradičného aj súčasného repertoáru zohľadňuje relevantné podnety z príslušnej interpretačnej a kompozičnej praxe. Lotz Trio pravidelne účinkuje v rámci európskych hudobných festivalov doma i v zahraničí.
Výstava: Rada večných bytostí: Rozsudok
Výstava potrvá do 9. novembra Odporúčaný čas návštevy je kvôli svetelným podmienkam okolo piatej hodiny večer.
Franziska Stolzenau: BOXES
Franziska Stolzenau: BOXES Installation video drawing performance vernisáž | megnyitó | opening: 13.8.2015, 18 :00 výstava | kiállítás | exhibition: 14.8. – 3.9.2015 At Home Gallery Mliečňanská 7 93101 Šamorín, Slovakia Otvorené | Nyitva | Open: Streda – Nedel‘a | Szerda – Vasárnap | Wed. – Sun.: 14:00 – 18:00 www.athomegallery.org
Festival alikvótnych spevov a zvukov
15. Letný hudobný večer
V At Home Gallery vystúpi medzinárodne známa slovenská kapela Longital a zoskupenie iránskych a egyptských hudobníkov s názvom Golnar & Mahan Trio. Koncert podporovaný samosprávou mesta Šamorín sa začína o 19:30 hodine.
Festival alikvotných spevov a zvukov
Lucia Tallová: Dom na vrchu skaly
Vernisáž výstavy Lucie Tallovej: Dom na vrchu skaly.
Vernisáž výstavy To Cache
Sheri Wills: What Does Light Remember
“Keď som bola dieťa, pozerala som sa na hviezdy a v hlave mi vŕtalo: Kým sa svetlo dostane na zem, to trvá dlho. Čo si asi pamätá z tejto cesty? Ako sa cestou zmení? Kam odchádza svetlo, keď ho už nevidíme?” Sú to detské otázky, ale ako to už často býva s najranejšími otázkami, majú svoju hĺbku. Fyzici už napríklad dokážu zastaviť slnečný lúč na jednom mieste a potom ho oživiť niekde inde tak, že informácia (pamäťová stopa) zostane nedotknutá. Site-specific výstava Sheri Wills v At Home Gallery v bývalej šamorínskej synagóge skúma metaforické otázky o materiálnej podstate zachyteného svetla so zreteľom na schopnosť udržať si pamäťovú stopu a osvetliť zmiznuté krajiny. Svetlo je fyzikálna hmota, zatiaľ čo hra svetla a tieňa (film) vytvára ilúziu reality – môžeme do nej vnoriť ruku. Umelecké dielo Sheri Wills je založené na filme, video performancii a inštalácii. Sheri Wills vystavuje na medzinárodnej scéne, vrátane niekoľkých one-person shows v Director’s Lounge v Berlíne, the Robert Beck Memorial Cinema v NYC a v The International Experimental Cinema Exposition. Jej filmy mohli vidieť návštevníci Londýnskeho filmového festivalu, Medzinárodného filmového festivalu v Rotterdame a v Múzeu moderného umenia v New Yorku. V živých video projektoch spolupracovala so skladateľmi Janom Jiráskom, Charlesom Normanom Masonom, Bright Shengom a Ofer Ben-Amotsom. Vo video performanciách spolupracovala s hudobnými telesami ako napríklad NYC choral group, Khorikos, the Providence String Quartet, Luna Nova New Music Ensemble a Ensemble QAT v Montreale, v priestoroch ako napríklad Roulette v Brooklyne, the Firehouse Space v Bushwicku a České centrum v NYC. Je profesorkou na Katedre filmu, animácie a videa na Rhode Island School of Design. Žije v New York City.
Alison Safford: A/Mussing the Muse
Výstava výtvarných diel.
16. Letný hudobný večer
25. augusta 2018 Koncert s názvom “Magyarországnak fényes világa” (Századok magyar zenéje európai kitekintéssel, népi és írott forrásokból). Účinkujú: Márta Sebestyén & Judit Andrejszki (HU).