Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Jesenná vakcinácia spoločenských zvierat proti besnote

18. sep 2017.

Regionálna veterinárna a potravinová správa Dunajská Streda upozorňuje na povinnosti chovateľov psov, mačiek, fretiek a kožušinových zvierat súvisiacich s eradikáciou besnoty. V zmysle § 16 ods. 7 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti vlastník alebo držiteľ zvieraťa vnímavého druhu mäsožravca (pes, mačka, fretka, kožušinové zvieratá) je povinný na vlastné náklady zabezpečiť pri zvierati staršom ako 3 mesiace jeho vakcináciu a revakcináciu proti besnote podľa vakcinačnej schémy výrobcu použitej registrovanej vakcíny. Akciou je potrebné vykonať v mesiacoch september a október 2017; zoznam poverených súkromných veterinárnych lekárov vykonaním štátnych veterinárnych činností uvádzame v prílohe.
Vyššie uvedený zákon ďalej ukladá vlastníkovi alebo držiteľovi zvieraťa, ktoré poranilo človeka, povinnosť okamžitého zabezpečenia veterinárneho vyšetrenia zvieraťa. V prípade nesplnenia tejto povinnosti môže príslušný orgán veterinárnej správy uložiť pokutu vo výške od 400 € do 1000 €. Veterinárne osvedčenie o vyšetrení zdravotného stavu zvieraťa, ktoré poranilo človeka, je potrebné ihneď odovzdať ošetrujúcemu lekárovi poranenej osoby.
Besnota je akútne vírusové ochorenie zvierat (cicavcov) prenosné aj na človeka. Postihuje pritom predovšetkým centrálny nervový systém, v dôsledku čoho sa pozorujú poruchy vedomia, zvýšená dráždivosť, parézy a paralýzy. Ochorenie sa zvyčajne končí smrťou. Vírus sa do organizmu dostáva pohryzením besným zvieraťom, pretože sa vylučuje prakticky iba slinami chorého zvieraťa. U psov prebieha besnota zväčša v dvoch formách – a to zúrivej alebo tichej. Zúrivá forma má 3 štádiá. V začiatočnej fáze, ktorá trvá 1-3 dni sa pes stáva apatický, neposlušný, schováva sa na tmavé miesta, neochotne plní rozkazy chovateľa alebo na ne vôbec nereaguje, prestáva rozlišovať známych ľudí od neznámych a podráždene reaguje na vonkajšie podnety. Psík je často nepokojný, líha si alebo vstáva, lapá akoby po vzduchu. Niekedy možno pozorovať aj svrbenie pohryzeného miesta. Jedným z typických príznakov je zvrátená chuť – zviera požiera rôzne predmety ako napr. drevo, zem, kamene, sklo atď. V dôsledku ochrnutia hltana zviera nemôže prijímať potravu a piť vodu a začne slintať. V druhej fáze sa však prejavujú príznaky ochorenia výraznejšie. Zvieratá majú záchvaty zúrivosti, často si hryzú niektorú časť tela a usilujú sa utiecť. Ak sa im to podarí, utekajú bezcieľne na veľké vzdialenosti. Tie zvieratá, ktoré sú v uzatvorenom priestore alebo v klietkach narážajú do stien, vylamujú si zuby, porania si papuľu. Je možné pozorovať nápadné slinenie, jazyk vyčnieva z papule. V poslednom štádiu už ochrnú ďalšie svalové skupiny, zvieratá nevydávajú žiadny hlas a po poklese telesnej teploty pes uhynie. U tichej formy, ktorá sa vyskytuje asi v 10-20 % prípadov možno pozorovať len príznaky zo začiatočného štádia zúrivej. U mačiek sa prevažne vyskytuje tiež forma zúrivá. Mačka vytrvale mňaučí, chrapčí, vrhá sa na ľudí a iné zvieratá, hryzie a škriabe, pričom zubami a pazúrmi spôsobuje hlboké poranenia.
Od januára 2013 do júna 2013 bolo v Slovenskej republike po období 6 rokov bez výskytu besnoty v blízkosti hraníc s Poľskom potvrdených 7 nových prípadov besnoty. V roku 2015 potvrdený v blízkosti hraníc s Poľskom ďalší prípad besnoty u uhynutej líšky.

Zdroj: Regionálna veterinárna a potravinová správa Dunajská Streda
Ilustračný záber:
ebangyal.hu

GDE Error: Requested URL is invalid

GDE Error: Requested URL is invalid

GDE Error: Requested URL is invalid

GDE Error: Requested URL is invalid