Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

Kŕmenie pouličných mačiek – prečo je to problém?

29. sep 2017.

Prudký vzrast urbanizácií občas vyplaví na povrch aj celkom špecifické problémy, ktoré samosprávy musia riešiť. Jedným z takýchto problémov je premnoženie pouličných zvierat. V prípade mesta Šamorín ide konkrétne o premnoženie mačiek na sídliskách, k čomu každý z nás pristupuje po svojom. Jedni ich kŕmia, druhí na ne strieľajú zo vzduchovky. Občianske združenie Pomoc mačkám sa snaží riešiť situáciu odchytom a sterilizáciou mačiek, no nemá to ľahké. Mačky na sídliskách sa začali odchytávať behom minulého roka; bolo ich sterilizovaných približne tridsať. Tohtoročné výsledky sú skromnejšie; jedna lokalita v okolí mestského cintorína bola takpovediac vyčistená, avšak existuje ešte niekoľko ohnísk okolo bytoviek. Najhoršia je situácia na Školskej ulici a pri garážach vedľa materskej školy na Veternej, kde pravidelnému prikrmovaniu túlavých mačiek sa venujú tzv. kŕmičky.
Ervin Sármány, prednosta Mestského úradu v Šamoríne uviedol, že problém nastáva vtedy, keď kŕmičky nechcú spolupracovať s aktivistkou vyššie uvedeného občianskeho druženia a so zástupcami samosprávy.
„Vnímajú to tak, že sterilizáciou je zviera týrané, pričom opak je pravdou – za týranie skôr môžeme považovať absenciu patričnej zverolekárskej starostlivosti. Pri sterilizácii mačka dostane aj špeciálnu injekciu, vďaka ktorej môžeme predísť tomu, aby sa rôzne choroboplodné parazity objavili napríklad v pieskoviskách materských škôl a inde“ – dodáva.
„Keď sa všetky pouličné mačky vysterilizujú, aj kvôli značnému úhynu týchto zvierat sa lokalita behom dvoch-troch rokov úplne vyčistí – dodáva Eva Havlovičová, aktivistka OZ Pomoc mačkám. – Samozrejme len za predpokladu, že ľudia nezačnú zas vynášať mačiatka na ulicu; lebo potom po krátkom čase sme zas v tom istom kolobehu.“
Pre riešenie problému samospráva nášho mesta nadviazala spoluprácu s MVDr. Katarínou Baráthovou, vďaka čomu je sterilizácia poskytovaná cez OZ Pomoc mačkám za polovičnú cenu a hradená z mestského rozpočtu. Realizácia je však stále závislá od ochoty kŕmičiek spolupracovať so združením a samosprávou.
Za povšimnutie stoja aj ďalšie skutočnosti. Jednou je, že prikrmovanie pouličných mačiek situáciu len zhoršuje, pretože zvyšuje ich schopnosť rozmnožovať sa. Celý článok, venovaný tejto problematike, si môžete prečítať na webovej stránke organizácie Sloboda zvierat (klik). Druhou je, že zanedbanie starostlivosti o zvieratá je podľa platného Trestného zákona trestný čin, ktorý sa môže trestať odňatím slobody až na dva roky.

Ilustračný záber: macskatartas.blogspot.sk