Mesto Šamorín - Somorja Város
Menu

My všetci – program pre udržateľnú spoluprácu

27. sep 2017.

V dňoch 25. – 26. augusta 2017 bol realizovaný projekt My všetci podporený Európskou úniou v rámci programu Európa pre občanov, akcia Podpora demokracie a občianska participácia, opatrenie Družobné mestá.
Projekt umožnil stretnutie 231 občanov, z ktorých 30 boli z mesta Šamorín (Slovensko), 50 z mesta Gheorgheni (Rumunsko), 25 z mesta Hainburg (Rakúsko), 60 z mesta Mosonmagyaróvár (Maďarsko), 25 z mesta Uherský Brod (Česko), 8 z Fórum Inštitútu pre výskum národnostných menšín (Slovensko) a 15 z mesta Bačka Topola (Srbsko).
Cieľom projektu je vychádzajúc zo 100 ročnej spoločnej minulosti v rámci Európy (1917 – 2017) naformulovať možnosti spolupráce medzi partnermi projektu v budúcnosti.  Pomocou realizácie aktivít projektu naplníme nasledovné ciele: zmiernenie euroskepticizmu,  solidarity v oblasti krízy, diskusia o problémoch dôvodu emigrácie a budúcnosť európskej spoločnosti.

Partneri realizácie projektu:
Hlavný partner: mesto Šamorín
Ďalšie partnerské mestá, partnerské organizácie:
Fórum inštitút pre výskum menšín, Šamorín
Mesto Gheorgheni, Rumunsko
Mesto Hainburg, Rakúsko
Mesto Mosonmagyaróvár, Maďarsko
Mesto Uherský Brod, Česko
Mesto Bačka Topola, Srbsko

Aktivity projektu:
Informačný stánok EU (realizovaný 25. – 26.8.2015) – cieľom bolo informovať obyvateľov o politikách EÚ a výmena názorov na tému. Stánok bol postavený na v týchto dňoch najfrekventovanejšom mieste, na Festivale Pomlé, kde ho navštívilo množstvo záujemcov.
Moderovaná diskusia s názvom Vízia Európy, ktorá sa uskutočnila 25.8.2015 za účasti projektových partnerov.
Opatrenia samospráv na elimináciu krízy – medzinárodná konferencia, realizovaná 26. augusta 2017  v konferenčnej sále Fórum inštitútu. Trojjazyčnej konferencie sa zúčastnili všetci partneri s prednáškou na tému, počas diskusie mali priestor na výmenu skúseností.
Minulosť, história a budúcnosť regiónov – (26.9.2017) pre mladších členov delegácie bola smerovaná prednáška Edity Bauer, bývalej poslankyni v Európskom parlamente o vzniku Európskeho parlamentu, po ktorej prednáške bola interaktívna skupinová práca s tematikou budúcnosť Európy ako spoločenstva.
Dvojdňová séria podujatí sa končila návštevou kultúrnych programov Festivalu Pomlé v dňoch 25. – 26.8.2015. Vďaka projektu sa festivalu mohli zúčastniť predstavitelia srbskej a maďarskej folklórnej kultúry.
Najväčším prínosom projektu je, že sa prehĺbili kontakty a priateľstvá medzi mestami. Vďaka spoločne a intenzívne stráveným dvom dňom boli položené základy nových projektových nápadov, ktoré dúfame, že sa v budúcnosti zrealizujú.

Tlačová správa